Odrobina historii
Aloes jako roślina lecznicza znany jest od tysięcy lat. Źródła historyczne wielu kultur starożytnych – Rzymian, Greków, Egipcjan, Indian, a także Chińczyków mówią o aloesie jako lekarstwie na różne przypadłości o niezwykłych właściwościach uzdrawiających. Pierwsze pisane wzmianki o aloesie pochodzą ze sumeryjskich glinianych tabliczek oraz ze starożytnego tekstu medycznego Papirus Eberus. Jak wynika z zachowanych do dziś dokumentów aloes był stosowany jako odżywka do włosów i skóry, środek pielęgnujący i upiększający, a także leczniczy na oparzenia i rany. Dzięki właściwością szybkiego gojenia uszkodzonej skóry został on nazwany przez uczonych ‘hormonem na rany’. Ojczyzną aloesy jest Afryka. To właśnie z tego dziewiczego zakątka przez wieki przenoszono różne gatunki aloesu do krajów o zbliżonych warunkach klimatycznych. Plantacje aloesu można spotkać dziś na terenach Ameryki północnej, Meksyku, Indii, Indonezji, Australii.
Lecznicza moc aloesu
W naturalnej postaci wnętrze aloesu zawiera 96-98% wody i 2-4% składników bezcennych dla ludzkiego organizmu. Jego miąższ zawiera niemal wszystkie potrzebne nam witaminy, pierwiastki i aminokwasy. O jego właściwościach leczniczych decyduje obecność sacharyd i białek, a także ich wzajemnych połączeń. Unikalne właściwości aloesu sprawiaj, iż ma on szczególnie zastosowania:
- Oczyszczające przewód pokarmowy, krew, skórę oraz nawilżające jelito,
- Łagodzące niektóre bóle, wszelkiego rodzaju podrażnienia, pieczenie i stany zapalne skóry
- Gojące rany, skaleczenia,
- Antybiotyczne wynikające z zawartych naturalnych substancji podobnych do antybiotyków.
Potwierdzono również możliwość zastosowania aloesu w infekcjach dróg oddechowych, moczowych, alergiach, astmie. Stwierdzono, że zawarte w nich związki wielocząsteczkowe (polisacharydy) pobudzają do pracy układ obronny.
Aloes w kosmetyce
Aloes jest jedną z najczęściej wykorzystywanych w kosmetyce roślin do pielęgnacji suchej skóry. Udowodniono, iż jego składniki wnikają przez skórę cztery razy szybciej niż woda i znacznie głębiej ją penetrują od chemicznych środków kosmetycznych. Aloes zawiera wiele substancji czynnych takich jak witaminy, sole mineralne, aminokwasy, dzięki czemu odżywia skórę właściwą i podskórna tkankę łączną. Wykazuje on nie tylko właściwości antybakteryjne, ale również regenerujące. Zawarte w nim enzymy proteolityczne usuwają martwe komórki naskórka tworząc miejsce dla nowych. Przyspiesza wytwarzanie kolagenu i tworzenie się fibroblastów. Sprawia, iż skóra staje się jędrniejsza, gładsza, a jednocześnie jest chroniona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ponadto aloes jest adaptogenem czyli przystosowuje się do każdego typy skóry. Zawiera on również naturalne składniki pochłaniające część promieniowania UV. Jest to ważna szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy nasza skóra jest szczególnie narażona na promieniowanie słoneczne stanowiącej dla niej duże wezwanie.
Preparaty na bazie aloesu posiadają właściwości:
nawilżające, ściągające i ujędrniające. Wpływają regenerująco na komórki żywe i przyspieszają proces ich rozmnażania. Pomagają w złuszczaniu obumarłych komórek. Aloes odżywia i wzmacnia, łagodzi stany zapalne i poprawia krążenie krwi. Niezwykłą właściwością aloesu jest fakt, że jest on adaptogenem, czyli dostosowuje się do potrzeb organizmu. W stężeniu powyżej 75% działa jak antybiotyk, nie dający efektów ubocznych. Ze względu na złożony skład i szerokie działanie Aloes ma stale rosnące znaczenie w leczeniu schorzeń skóry.